Skorzystaj z naszej sprawdzonej oferty

Zadzwoń i zamów darmową wycenę

Druk offsetowy- mała dawka wiedzy

Na czym polega druk offsetowy?

Jak można przeczytać w internecie, jest to technika druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z formy drukowej na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra pośredniego, który pokryty jest obciągiem. Prościej mówiąc, to druk, który przenosi farby z matrycy na arkusz papieru. Druk wykonany w tej technologii nazywany jest także drukiem pośrednim. Dzieli się go na offset wodny (przy użyciu roztworu nawilżającego) i offset bezwodny (z użyciem farb z wysokim napięciem powierzchniowym).

Istnieją dwie metody druku offsetowego – druk arkuszowy oraz rolowy. W naszej drukarni w Krośnie wykorzystujemy druk offsetowy arkuszowy. Offset jest jedną z najpopularniejszych metod druku. W przeciwieństwie do druku cyfrowego przeznaczony jest do dużych oraz średnich nakładów. Druk cyfrowy z kolei zakłada możliwość druku już od jednego nakładu.

Przygotowanie w druku offsetowym

W druku offsetowym bardzo ważną rolę gra przygotowanie plików do druku. Posiadając własny zespół graficzny macie Państwo pewność prawidłowego przygotowania plików do druku offsetowego.

Dzięki własnej naświetlarni CTP przyśpieszamy cały okres produkcji, który w druku offsetowym jest bardzo ważny. W technologii naświetlania CTP obraz jest bardziej wyraźny oraz jeszcze lepiej odwzorowuje szczegóły.

Bardzo ważną rolę pełni również drukarz, który odpowiada za odpowiednie łączenie kolorów dzięki któremu druk offsetowy jest dobrze wykonany.

torba papierowa

Druk offsetowy – korzystny cenowo przy większych nakładach

Druk offsetowy to taka forma druku, która pozwala uzyskać niższą cenę przy większych nakładach. Drukowanie offsetowe jest zatem opłacalne, gdy firmy potrzebują np. druki reklamowe, a metoda cyfrowa, która polecana jest przy niskich nakładach, nie jest w stanie przebić cenowo druku offsetowego. Zaletą w druku offsetowym jest również jego szybkość. Druk offsetowy w wielu przypadkach jest wykorzystywany do druku np. gazetek, instrukcji obsługi, opakowań, toreb, katalogów, broszur itp. Ten rodzaj druku jest więc o wiele bardziej ekonomiczny, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrazu.

Druk offsetowy- kolorystyka

Pozytywnym aspektem w druku offsetowym jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów.

Standardowy druk offsetowy polega na wykonaniu nadruku w przestrzeni barwnej CMYK, czyli połączeniu Cyan + Magenta + Yellow + Black.

Chcąc uzyskać nadruk offsetowy w kolorach innych niż CMYK sięgamy wtedy po barwy ze wzornika Pantone, druk offsetowy wtedy jest możliwy w kolorach metalicznych.

Jakie są zatem zalety druku offsetowego?

Niska cena pojedynczego zadruku arkusza – to coś, co wyróżnia druk offsetowy.

Offset – wybierany przy dużych nakładach ze względu na niskie koszty.

Kolejnym punktem jest możliwość zadrukowana wielu niestandardowych rodzajów podłoży od papierów samoprzylepnych po grubszy karton oraz możliwość skorzystania z większych formatów.

Druk offsetowy wyróżnia się również możliwością zastosowania oprócz CMYKa barw w kolorach Pantone w tym metalicznych np. złoto lub srebro.

Technika offsetowa – atut idealnego odwzorowania kolorów oraz bardzo wysoka jakość wydruku, która przekłada się na bardzo dobrą szczegółowość.

Wydruk z offsetu możemy dodatkowo uszlachetnić lakierem UV, zafoliować oraz wykonać tłoczenie.

kalendarz

Czy druk offsetowy posiada wady?

Minusem jest początkowy koszt przygotowania – niska opłacalność przy małych nakładach. Dlatego też nie poleca się tej techniki drukowania, jeśli chcemy uzyskać małą ilość nakładów (nie drukujemy pojedynczej kartki papieru).

Jest to metoda, która praktycznie nie pozwala na personalizowane wydruki.

Każdy kolejny kolor z barw Pantone wymaga dodatkowo kolejnej matrycy.

Jakie materiały można drukować drukiem offsetowym?

W naszej drukarni w Krośnie produkty końcowe, które powstają przy użyciu druku offsetowego to ekskluzywne torby, ekologiczne opakowania, ulotki, foldery, katalogi, gazetki informacyjne. Posługując się drukiem offsetowym, możemy również wykonać książki, czasopisma, wizytówki, naklejki, kalendarze oraz notesy.

Druk offsetowy Krosno – ważna metoda w naszej drukarni

Przy tak wielu dostępnych u nas metodach druku, drukowanie offsetowe jest w naszej firmie jedną z najważniejszych pozycji. Technika offsetowa – to dzięki niej jesteśmy w stanie sprostać Waszym pomysłom i zrealizować wymagające projekty. Dlaczego warto drukować w offsecie w HEDOM Krosno?

Offset – tą metodą posługujemy się na co dzień i od wielu lat więc dajemy Wam gwarancję pełnej satysfakcji z gotowego produktu.

Wysokiej jakości farby, które używamy, są w pełni przystosowane dla dobra środowiska.

Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu różnych technik druku, a dzięki profesjonalnemu podejściu oraz jasno określanych przez nas warunkach współpracy, jesteśmy wiarygodną firmą również w drukowaniu techniką offsetową. Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie drukowania, poligrafii, jak i reklamy. W przypadku jakichkolwiek pytań zawsze służymy pomocą i poradą. Posiadamy grono zadowolonych klientów i każdego klienta stawiamy na pierwszym miejscu. Zależy Ci na uzyskaniu materiałów reklamowych przy wykorzystaniu techniki offsetowej lub innej technologii? Wybierz HEDOM i druk offsetowy w Krośnie!

Historia druku offsetowego sięga XX wieku. Rozwój techniki litograficznej, wprowadzonej przez Senefeldera, doprowadził do powstania chromolitografii w XIX wieku i druku offsetowego w XX wieku. Litografia szybko zyskała popularność, ale nie nadążała za rosnącym zapotrzebowaniem na prasę w dużych nakładach z powodu użycia płaskich kamiennych płyt. Pierwsza rotacyjna offsetowa prasa litograficzna została wynaleziona w Anglii w 1875 roku przez Roberta Barclaya, gdzie zamiast tektury użyto gumy do przenoszenia obrazu. Amerykański producent Ira Washington Rubel, pracując na płaskiej maszynie litograficznej w 1901 roku, przypadkowo odkrył, że gumowy wałek poprawia jakość druku, co doprowadziło do produkcji nowych offsetowych pras rotacyjnych. Niemiec Caspar Hermann, w latach 1909-1931, wprowadził znaczące innowacje, w tym podajnik arkuszy, maszynę rotacyjną do druku z obu stron oraz próby opracowania suchego offsetu.