Close

Druk cyfrowy a druk offsetowy – którą technikę wybrać?

  • Home
  • Blog
  • Druk cyfrowy a druk offsetowy – którą technikę wybrać?

Druk cyfrowy a druk offsetowy – którą technikę wybrać?

Jak wiemy z historii, druk towarzyszy nam od XV wieku, kiedy to Jan Gutenberg jako pierwszy oficjalnie opracował metodę ruchomych czcionek. Od momentu tej rewolucji druk stopniowo się rozwijał, dając ludzkości coraz to więcej możliwości. Dziś do najpopularniejszych form drukarskich zaliczamy technikę druku offsetowego oraz druku cyfrowego. Czym się różnią?

Czym się różni druk cyfrowy od druku offsetowego?

Poligrafia to bardzo rozległa dziedzina techniki, zajmująca się produkcją druku, która wraz z rozwojem technologii wręcz rozkwita. Trzeba przyznać, że dziś doprawdy ciężko jest nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niej, stanowi bowiem nieodłączny element niemal każdej branży.

Prowadząc własne przedsiębiorstwo, z pewnością zależy Ci na wysokiej jakości produktach reklamowych, które przyczynią się do ukształtowania profesjonalnego wizerunku firmy. Jeśli zastanawiasz się, który druk wybrać – offsetowy czy cyfrowy – musisz wiedzieć, że są to formy daleko różniące się od siebie zarówno pod względem produkcji, jak i właściwości, przez co wykorzystuje się je do różnych celów.

Druk cyfrowy

Technika druku cyfrowego jest najbliższą nam formą druku, ponieważ jest najprostsza i najszybsza, a co za tym idzie – najbardziej dostępna. To właśnie z tą metodą druku mamy okazję się zetknąć, odwiedzając np. salon fotograficzny. Również nasze domowe bądź biurowe drukarki są drukarkami cyfrowymi.

Druk cyfrowy pozwala na wykonanie odbitek, korzystając bezpośrednio z danych przesyłanych z jakiegokolwiek nośnika cyfrowego, takiego jak: komputer, laptop, tablet czy telefon komórkowy. W przypadku większości produktów poligraficznych wykonanych metodą cyfrową możemy liczyć na realizację od ręki, o ile będzie to zlecenie o niskim nakładzie.

Proces drukowania cyfrowego nie wymaga żadnych prac przygotowawczych ani specjalnych narzędzi pośrednich – wszystko odbywa się przy wykorzystaniu elektrograficznej maszyny drukującej, która precyzyjnie odwzorowuje dane pobrane z załącznika, e-maila czy folderu.

Drukowanie cyfrowe niesie ze sobą wiele zalet, wśród których wyróżniamy:

  • szybkość realizacji zamówienia,
  • precyzję wykonanych odbitek,
  • możliwość wprowadzenia zmian w projekcie,
  • uszlachetnienie wydruku (np. laminację),
  • możliwość druku na różnych podłożach, a więc nie tylko na papierze, ale także: szkle, plexi, metalu i drewnie.

Pamiętaj, że w przypadku druku cyfrowego zrealizujesz zamówienie o niskim nakładzie, zlecając np. wydrukowanie kilku stron dokumentów. Ta metoda niestety nie jest opłacalna w przypadku dużych nakładów. W druku cyfrowym spotykamy się też z nieco ograniczoną paletą barw, gdyż większość urządzeń wykorzystuje paletę CMYK. Barw z palety Pantone możesz spodziewać się w przypadku najnowocześniejszych urządzeń.

Druk offsetowy

Technika druku offsetowego jest nieco bardziej skomplikowana: potrzebne są tu nie tylko odpowiednie narzędzia, ale i wiedza dotycząca obsługi maszyny. O ile druk cyfrowy pozwala natychmiastowo pobrać dane bezpośrednio z urządzenia cyfrowego, tak drukowanie offsetowe wymaga użycia nośnika pośredniego.

Druk offsetowy to metoda wymagająca użycia specjalistycznej maszyny, na którą składa się kilka elementów: aluminiowa matryca, cylinder (część pośrednia, nośnik) oraz bęben pokryty gumą. Ponadto wykorzystuje się tu najwyższej jakości specjalistyczne farby. Matryca umocowana na cylindrze przekazuje obraz projektu na bęben pokryty gumą; następnie grafika przekazywana jest na wybrane podłoże.

Wydruk offsetowy jest wydrukiem świetnej jakości, a zawdzięczamy to w głównej mierze intensywnym i głębokim kolorom farb. Minusem tej metody jest jednak brak możliwości wprowadzenia zmian w projekcie. Z druku offsetowego nie skorzystamy też w przypadku zleceń o niskim nakładzie, ponieważ jest to kompletnie nieopłacalne – same czynności przygotowawcze generują wysokie koszty.

Offset jest idealnym rozwiązaniem w przypadku drukowania ulotek, wizytówek, broszur, plakatów, książek, map i wielu innych produktów w dużych nakładach! Do innych zalet zaliczamy:

  • doskonałą jakość wydruku,
  • szybki czas realizacji zamówienia,
  • możliwość druku na różnych podłożach (również cienkich materiałach syntetycznych),
  • wykorzystanie technologii UV,
  • bogatą paletę kolorystyczną – od tradycyjnych barw z palety Pantone, aż po kolory metaliczne i lakiery.
drukarka

Która technika druku jest lepsza?

Na pytanie, która z tych dwóch technik jest lepsza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od potrzeb klienta. Można się pokusić o stwierdzenie, że odbitki lepszej jakości uzyskamy w druku offsetowym, jednak dzięki coraz to nowszym technologiom jakość wydruków cyfrowych zaczyna dorównywać offsetowi. 

Technika cyfrowa jest odpowiednim wyborem w przypadku małego nakładu, czyli kiedy chcemy wydrukować pojedyncze strony dokumentów. Jeśli zaś chodzi o duży nakład, a więc drukowanie wizytówek, ulotek, broszur i innych tego rodzaju produktów, lepiej sprawdzi się technika offsetowa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby projekty w dużym nakładzie drukować cyfrowo, jednak będzie to nieopłacalne. Analogicznie druk offsetowy będzie generował zbyt duże koszty w przypadku drukowania pojedynczych egzemplarzy. 

Druk offsetowy a cyfrowy – podsumowanie

Nasza firma od lat profesjonalnie zajmuje się usługami z dziedziny poligrafii. Realizujemy zarówno duże zamówienia, jak i wydruki pojedynczych sztuk – wedle życzeń klienta. W naszej pracowni korzystamy z obydwu technik, w zależności od zapotrzebowania ilościowego, gdyż jak już wspomnieliśmy: druk offsetowy przeznaczony jest do wykonania odbitek w dużym nakładzie, druk cyfrowy zaś wykorzystujemy do zleceń „od ręki”. 

Offset jest bardziej wymagającą techniką druku, dlatego nie da się za jego pomocą zrealizować zamówień w szybkim tempie; klient nie ma też możliwości wprowadzenia zmian do projektu w przeciwieństwie do techniki cyfrowej. Z drugiej jednak strony kolorystyka w offsecie jest nieco lepsza. Jak więc widać obydwa rodzaje druku mają swoje wady i zalety, dlatego ciężko jest obiektywnie stwierdzić, który z nich jest gorszy. 

Jeśli nie wiesz, z której techniki powinieneś skorzystać, skontaktuj się z nami – wszystkim się zajmiemy!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *