Skorzystaj z naszej sprawdzonej oferty

Zadzwoń i zamów darmową wycenę

Sitodruk, druk sitowy, serigrafia

Co to takiego?

Jest to metoda druku bezpośredniego, dzięki której mamy możliwość wykonania odbitki na rożnych podłożach: drewno, ceramika, tworzywa sztuczne itd. zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach.

Jest to najczęściej prostokątna rama wykonana z aluminium chociaż występują, ale bardzo rzadko ramki wykonane z drewna. Na taką ramę naciągnięta jest siatka sitodrukowa z włókien syntetycznych z optymalną siłą oraz z odpowiednio dobranymi parametrami np. pod kątem.

Sitodruk- jak to przygotować?

Siatka zaciągnięta jest specjalną emulsją światłoczułą. Na siatkę ustawia się kliszę w postaci szablonu- jeden kolor nadruku odpowiada jednej kliszy. Tak przygotowana ramka z siatką umieszczana jest w kopioramie. Emulsja jest wtedy naświetlana i po wykonanej pracy, miejsce, gdzie emulsja się nie naświetliła jest wypłukiwane, wtedy zostaje szablon gotowy do druku sitowego.

Jak wygląda proces sitodruku?

Aby wykonać nadruk metodą sitodruku, musimy przetłoczyć farbę przez siatkę na podłoże. Przetłaczanie farby odbywa się to ręcznie lub przy pomocy maszyn. Takie maszyny potocznie nazywane są karuzelami. Farba rozprowadzana jest po siatce przy pomocy rakla dokładnie w tych miejscach, w których przygotowaliśmy szablon.

Jakie farby są stosowane?

Najczęściej używane to farby wodne oraz farby plastizolowe. Są to dwa w większości przypadków używane rodzaje farb.

Farby wodne

Stosowanie farb wodnych jest ekologiczne ze względu, iż nie posiadają żadnych metali ciężkich, szkodliwych pigmentów oraz PCV. Są w 100% wykonane na bazie wody. Stosowane przede wszystkim do nadruków na odzieży oraz torbach i opakowaniach.

Drugi rodzaj farby jest najczęściej stosowany do nadruków na materiałach. Sitodruk takimi farbami jest odporny na pranie, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne i niekiedy sam nadruk przeżywa żywotność koszulki. Farba po wykonaniu nadruku powinna być wygrzany w specjalnym tunelu w okolicach 160 stopni. Posiada bardzo dobre krycie. Taka farba może być stosowana na większości tekstyliach, nawet na materiały nylonowe dodając specjalny dodatek ułatwiający przyczepność.

Takie farby możemy mieszać w kolorach Pantone.

Druk sitowy może być wykonany również farbami rozpuszczalnikowymi, UV, lakierami, brokatowymi itp. W zależności od materiału dobiera się odpowiednio przystosowane do tego farby.

Na czym możemy drukować, stosując sitodruk?

W większości przypadków druk sitowy wykonujemy na odzieży, w głównej mierze są to t-shirty, ale również bluzy, koszulki polo, torby bawełniane. Takie nadruki możemy spotkać na tekstyliach w popularnych sieciówkach.

Sitodruk wykorzystujemy przede wszystkim do nadruku na powierzchniach płaskich. Są to materiały takie, jak papier (torby reklamowe, wizytówki, etykiety), tektura, materiały z tworzyw sztucznych, metale, szkło. Oprócz tego sitodruk często stosowany jest do nadruku na butelkach.

Sitodruk- trochę historii

O tej metodzie można powiedzieć, że jest jedną z najstarszych. Technika sitodruku wywodzi się od metod druku szablonowego, a za twórców uznaje się Japończyków, którzy już w XVII ozdabiali metodą sitodruku kimona.

Początkowo ta technika była wykorzystywana w głównej mierze w poligrafii, jednak lata 30 XX wieku przyniosły rozpowszechnienie i popularność tej metody wśród plastyków.

W celu popularyzacji sitodruku oraz przekazywania nowych informacji o tej metodzie w Polsce utworzono Stowarzyszenie Sitodrukarzy Polskich, obecnie Polskie Stowarzyszenie Sitodruku i Druku Cyfrowego z siedzibą w Krakowie, będące członkiem międzynarodowej organizacji FESPA.

Zalety sitodruku

Sitodruk jest bardzo praktyczną i uniwersalną metodą druku.

Przy odpowiednio zastosowanych farbach oraz dobrze wykonanym nadruku druk sitowy jest bardzo trwały i odporny na warunki zewnętrzne, pranie oraz ścieranie.

Sitodruk możemy stosować na tkaninach, bawełnie, tworzywach sztucznych, drewnie, metalach, szkle itp.

Metoda pozwala na druk na powierzchni płaskiej np. koszulki, bluzy, parasole, czapki oraz na powierzchniach okrągłych np. butelki.

Mieszanie farb pozwala uzyskać nam kolor, jaki tylko chcemy, przy czym zachowujemy wysokie nasycenie barw.

Sama metoda przy większych ilościach jest bardzo korzystna cenowo.

Czy sitodruk posiada wady?

Małym minusem jest to, że na każdy kolejny kolor musimy zaświecić matrycę.

Niestety nie będzie on opłacalnym wyborem przy małych ilościach.