Do produkcji wszelkiego rodzaju książek, czasopism, broszur, ulotek, wizytówek, plakatów i opakowań zużywa się ogrom drzew, energii i wody. Nie trzeba być specjalistą w temacie, żeby wiedzieć, że takie rozwiązanie nie służy naszej planecie. Czy istnieje jakaś alternatywa? Na szczęście tak! Druk ekologiczny, bo o nim mowa, jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega druk ekologiczny oraz dlaczego stanowi on dobrą alternatywę dla tradycyjnych technik druku. Zapraszamy do lektury!
Drukowanie ekologiczne, czyli jakie?
Ekologiczny papier produkuje się podczas recyklingu makulatury, z wykorzystaniem włókien makulaturowych, drzewnych i celulozowych. Produkcja papieru ekologicznego generuje nieporównywalnie mniej odpadów niż skomplikowana, tradycyjna produkcja papieru. Ponadto, materiał wraca do swojego obiegu. Papier eko, w przeciwieństwie do makulaturowego papieru toaletowego, oferuje szeroki wachlarz kolorów (odcienie jasnego beżu, szarości, ciemny brąz) i można go wykorzystywać na wiele różnych sposobów, do stworzenia różnego rodzaju produktów.
Papier ekologiczny jest kompatybilny z większością drukarek. Dostępne są papiery ekologiczne w różnych gramaturach. Te o niższej gramaturze w formacie A4 lub A5 mogą zastąpić tradycyjne kartki w drukarkach. Pisanie po nich to sama przyjemność, biorąc pod uwagę, że długopisy się nie rozmazują i nie ślizgają. Papiery o wyższych gramaturach (250 g, 300 g) sprawdzą się podczas drukowania eleganckich wizytówek, winietek, ulotek czy kart menu. Najczęstsze zastosowanie papieru ekologicznego to właśnie wizytówki, ulotki, ale też opakowania, metki oraz zawieszki odzieżowe. Warto pamiętać, że papiery ekologiczne nie nadają się do ciemnego i ciężkiego zadruku dużej powierzchni.
Dlaczego druk ekologiczny to najlepszy wybór?
Do wyprodukowania pół tony papieru potrzeba około dziesięciu drzew. Aby powstała jedna kartka papieru, drzewo musi rosnąć przez minimum osiem lat. Nie wspominając już o tym, jak dużo energii i wody należy zużyć w całym procesie. Co więcej, tusze drukarskie mogą zawierać toksyczne substancje. Wszystko to bardzo szkodzi środowisku. Ograniczyć zużycie papieru można dzięki tańszemu i bardziej przyjaznemu przyrodzie drukowi ekologicznemu.
Każdy, kto chce zadbać o środowisko naturalne, powinien zrezygnować z tradycyjnego druku na rzecz druku ekologicznego. Inwestycja w druk ekologiczny jest inwestycją w klimat i zdrowie – nasze i kolejnych pokoleń. Kolejnym plusem druku ekologicznego jest cena eko produktów. Ekologiczne opakowania, ulotki czy wizytówki są tańsze niż ich nieekologiczne odpowiedniki. Warto dodać, że firmy wybierające ekologiczne materiały (np. opakowania) są postrzegane jako bardziej odpowiedzialne i myślące perspektywicznie, dzięki czemu mogą trafić do odbiorców ceniących właśnie rozwiązania przyjazne planecie.
Opakowania ekologiczne – opakowania przyszłości?
Ekologiczne opakowania mają cały ogrom zalet. Są naprawdę dobrze wykonane, trwałe, funkcjonalne, a do tego atrakcyjne wizualnie i przyciągające wzrok. W produkcji opakowań świetnie sprawdza się naturalna kolorystyka papieru ekologicznego. Wydruki na papierach ekologicznych są nie mniej trwałe i czytelne niż nadruki na białym papierze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na papierze ekologicznym stosować uszlachetnienia (należy wtedy zrezygnować z foliowania).
Coraz bardziej świadomi klienci chętnie stawiają na takie produkty, powstałe z materiałów pochodzących z recyklingu, bo wiedzą, że można z łatwością dodatkowo je przetworzyć. Można wręcz stwierdzić, że klienci oczekują i wymagają od firm zwiększonych działań ekologicznych. Zainwestowanie w opakowania ekologiczne może być pierwszym krokiem na drodze do bycia bardziej „eko”!
Jakie są zasady produkcji papieru ekologicznego?
Aby papiery ekologiczne do druku mogły powstać, należy postępować zgodnie z określonymi wytycznymi, odnoszącymi się przede wszystkim do pochodzenia surowców i samego procesu produkcji. Jeśli chodzi o pochodzenie, rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje papierów: z recyklingu oraz ekologiczny certyfikowany. Podczas ich produkcji nie wykorzystuje się żadnych agresywnych substancji chemicznych. Przykładowo, do wybielania nie używa się chloru, lecz ozonu, tlenu lub nadtlenku wodoru.
Papier z recyklingu (makulatury)
Papier z makulatury wytwarzany jest nie z masy ze świeżo ściętych drzew, lecz z odpadów pokonsumpcyjnych. Recykling tony ekologicznego papieru oszczędza około siedmiu tysięcy galonów wody i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.
Papier ekologiczny certyfikowany
Ekologiczny papier certyfikowany (przez FSC – Forest Stewardship Council – Radę ds. Dobrej Gospodarki Leśnej) pozyskiwany jest z lasów zarządzanych według zrównoważonej gospodarki leśnej. Drewno, z którego wytwarza się taki papier, pochodzi zawsze z legalnych źródeł. Co ważne, wycina się jedno drzewo, ale posadzone zostają najczęściej trzy nowe, co jest dobre dla środowiska.
Podsumowanie
W druk i papier ekologiczny warto inwestować z wielu powodów. Przede wszystkim, dzięki drukowi ekologicznemu, planeta mniej cierpi z naszego powodu. Warto spojrzeć na kwestię dbania o środowisko z takiej perspektywy: wszyscy chcielibyśmy jak najlepiej dla siebie i przyszłych pokoleń. Rezygnacja z „nieekologicznych” materiałów to dobry krok. Poza tym, produkty powstałe w wyniku ekologicznego druku są naprawdę ładne, trwałe i atrakcyjne cenowo!