Close

Jakie czynniki wpływają na jakość druku oraz co powinniśmy zrobić, aby była jak najlepsza?

  • Home
  • Blog
  • Jakie czynniki wpływają na jakość druku oraz co powinniśmy zrobić, aby była jak najlepsza?

Jakie czynniki wpływają na jakość druku oraz co powinniśmy zrobić, aby była jak najlepsza?

Chyba każdy z Nas chciałby aby jakość wydrukowanych materiałów była jak najwyższa i sprostała naszym wymaganiom, dlatego istotną rolą w firmach poligraficznych jest prawidłowe przygotowanie plików graficznych oraz dobry sprzęt wraz z profesjonalnym oprogramowaniem, który ma za zadanie ułatwić przygotowywanie nie tylko projektów. Bardzo ważną rolę pełnią przede wszystkim pracownicy, którzy dzięki swojemu doświadczeniu mają duży wkład na to, aby wydruk materiałów oraz związana z nimi obróbka była na wysokim poziomie.

Dlaczego jakość druku jest ważna?

Niezależnie od tego czy zachodzi potrzeba, aby wydrukować kilka wizytówek, średnie lub większe nakłady np. kalendarzy bądź toreb, a może banery, koszulki lub potrzebujesz oznakować jakieś gadżety reklamowe? Warto zainwestować w wydruki, które będą profesjonalnie wykonane, trwałe oraz pozwolą zwrócić na siebie uwagę.

Drukowane materiały reprezentują naszą firmę, bądź nas samych. Wysoka jakość druku takich materiałów pozwala postrzegać nas w oczach klientów przyszłych partnerów biznesowych. Słabej jakości wydruki oraz niespójne projekty graficzne będą przynosiły odwrotne skutki oraz mogą negatywnie wpłynąć na Twoją markę.

grafika według specyfikacji technicznej druk artystyczny

Projekt graficzny powinien być tak wykonany, aby treści oraz prezentowane materiały były czytelne, a najistotniejsze informacje z łatwością można było znaleźć. Dobry projekt graficzny powinien mieć dobrą typografię, czyli powinien być czytelny oraz posiadać prawidłową kolorystykę, powinna być przemyślana hierarchia tekstu oraz dobrane właściwe czcionki. W skrócie: taki projekt powinno się łatwo odczytywać i znajdować najpotrzebniejsze informacje.

Estetyczny projekt oraz wysokiej jakości druk mają większe szanse na to, aby wywołać pozytywne emocje u odbiorcy. Jakość druku może mieć bezpośredni wpływ na nawiązanie kolejnych relacji biznesowych lub partnerskich. Może się przydać gdy chcemy poszukać sponsora na nasze wydarzenie lub, który wesprze naszą fundację.

Materiały drukowane często są używane jako nośnik reklamowy, dlatego warto zadbać o wysoką jakość wydruku. Lepszej jakości ulotki, wizytówki, broszury, plakaty lub banery będą miały większą szansę, aby przyciągać do nas odbiorców.

Druk offsetowy

Jest to jedna z najpopularniejszych technik druku, najszybsza oraz najdokładniejsza i przede wszystkim cenowo bardzo korzystna przy średnich i dużych nakładach.

Aby jednak jakość wydruku była wysoka to druk offsetowy wymaga dużo większej wiedzy dotyczącej przygotowania plików do druku w porównaniu do innych technik, ale w zamian za to dostajemy gotowy materiał z doskonałym odzwierciedleniem szczegółów.

W naszej drukarni posiadamy przygotowalnię CTP, która wykorzystuje drukarskie płyty bezprocesowe, czyli pomijamy chemię oraz wodę, która byłaby potrzebna przy tradycyjnych płytach przy wywoływaniu w naświetlarce.

Druk offsetowy bardzo dobrze odwzorowuję kolorystykę, a dodatkowo możemy poprawić jakość druku i użyć kolorów specjalnych Pantone, których nie uzyskamy w przestrzeni CMYK. Dodatkowo Pantone daje nam możliwość wykorzystania kolorów metalicznych (złoto, zrebro).

Zaletami druku offsetowego są:

  1. wysoka jakość wydruku, w tym użycie kolorów Pantone oraz złota i srebra
  2. idealne odwzorowanie szczegółów
  3. druk na dużych materiałach (70x100cm)
  4. druk na papierze, kartonie oraz foliach: możliwość stosowania
  5. druk na materiałach o różnej gramaturze (druk opakowań, instrukcji, toreb reklamowych itp.)
  6. możliwość późniejszego uszlachetnienia (folia matowa, matowa nierysująca, błyszcząca, lakier UV, tłoczenie)

Druk cyfrowy

Chyba jedna z najpopularniejszych metod druku, która pozwala nam wydrukować materiały od ręki. Ważnym jest jednak posiadanie dobrego projektu, aby wykonać wydruk bez utraty jakości.

Warto również pamiętać o tym, aby przygotowanie plików odbywało się w barwach CMYK.

Jeśli jednak chcemy, aby jakość wydruku była bardzo dobra, to musimy pamiętać o tym, aby projekty były wykonywane na wektorach (wtedy nie musimy pamiętać, aby rozdzielczość obrazu była wystarczająca i mamy możliwość skalowania grafik, czyli powiększania lub pomniejszania bez utraty jakości) oraz wszystkie czcionki były zamienione na krzywe. Oczywiście da się wydrukować materiały z innych plików, jednak musisz pamiętać o tym, że jeśli chcesz drukować z projektów o niskiej jakości to druk cyfrowy na formatach większych np. A3 lub SRA3 będzie wyglądał dużo gorzej niż ten sam plik na ulotce lub broszurze.

Ważne do podkreślenia jest to, że rodzaj papieru ma również wpływ na jakość druku i wygląd grafiki po wyjściu z maszyny. Dodatkowo wydruki w zależności do czego są przeznaczone, można tak jak w przypadku druku offsetowego uszlachetnić, wybierając folię matową, matową nierysującą lub błyszczącą.

Proof cyfrowy

Jeśli chcesz mieć pewność, że druk większych nakładów będzie okej to warto wybrać proof cyfrowy, który pozwoli na sprawdzenie kolorystyki oraz wszelkich innych szczegółów i porównania je z projektem.

Wybierając wydruk próbny mamy okazję zatwierdzić projekt, który jak wiadome inaczej jest wyświetlany na monitorach komputerów, a inaczej postrzega je ludzkie oko.

Wydruk próbny ma być odwzorowaniem tego co chcemy uzyskać przy finalnej produkcji etykiet, toreb, opakowań itp.

Jeśli mamy klienta, który jest wymagający i chcemy uniknąć niepotrzebnych negatywnych emocji to warto wybrać proof cyfrowy i mieć pewność, że jakość druku będzie zadowalająca oraz wszystkie inne czynniki spełnione i zaakceptowane.

Sitodruk

Aby jakość druku z sita była odpowiednia, trzeba pamiętać, że proces przygotowania ma kilka ważnych etapów.

Pierwszym z nich jest przygotowanie projektu wektorowego oraz zamkniętego, czyli wszystkie elementy są zakrzywione i dostosowanie go do wymagań podłoża oraz siatek, które są używane w procesie druku. Prawidłowo wykonana klisza, dobrze umyte oraz naświetlone sito jest gwarancją, aby jakość wydruku była zadowalająca. Siatki używane w sitodruku posiadają różne gęstości, czyli inaczej ilość przecinających się włókien na cm2. Np. siatka 60T to 60 włókien/centymetr kwadratowy. Im mniejsza gęstość siatek tym taka matryca najczęściej jest wykorzystywana do wykonania dużych nadruków, większych liter oraz poddruków białym kolorem na ciemnych materiałach (koszulkach, torbach itp.)

Wyższa gęstość siatek jest kluczowa, aby uzyskać wysokiej jakości druk, który będzie bardziej szczegółowy. Najczęściej stosuję się je przy farbach rozpuszczalnikowych oraz wodnych, które są rzadsze niż inne farby. Dla uzyskania lepszej jakości druku stosujemy siatki od 120 do 150 w zależności od potrzeb.

Najwyższej gęstości siatki używamy np. do położenia wybiórczego lakieru UV, który wymaga dobrego położenia i ostrości krawędzi.

Druk wielkoformatowy

Podobnie jak w druku cyfrowym pliki do druku wielkoformatowego powinny być przygotowane na wektorach, ale… nie muszą – mogą być to grafiki przygotowane w innych rozszerzeniach, jednak muszą być odpowiednio zapisane, aby jakość druku utrzymać na dobrym poziomie. Przykładem niech będzie baner o rozmiarach 200x100cm, tutaj wystarczy plik, który rozdzielczość obrazu będzie miał na poziomie 100-150 DPI. Jest to rozdzielczość, która spokojnie wystarczy na projekty oglądane z trochę większej odległości.

Druk DTG

Kolejna odmiana druku cyfrowego tyle, że na odzieży. Jednak jakie czynniki wpływają na samą jakość druku?

Aby plik na koszulce lub bluzie był dobrze wydrukowany to musi on być zapisany w PNG w kolorystyce RGB lub CMYK oraz rozdzielczość obrazu powinna wynosić 300 DPI. Mamy wtedy pewność, że jakość druku, odwzorowanie samego projektu oraz zastosowane np. przejścia tonalne będą doskonałej jakości.

Sam wydruk DTG jest elastyczny, a stosowanie oryginalnych farb powoduje, że nadruk będzie bardzo trwały.

Druk DTF

Pliki do tej metody powinny być zapisane na wektorach oraz w krzywych aby nasi graficy mogli ułożyć podesłane przez Was materiały. Nie powinno być w nich niepotrzebnych elementów, oraz tła.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *